Ara Gündem

Çok Uyumak Hangi Hastalığın Belirtisidir ? uyku hastalığı,uyku bozukluğu

03 Mayıs 2016 - 19:08 'de eklendi ve 707 kez görüntülendi.
Çok Uyumak Hangi Hastalığın Belirtisidir ? uyku hastalığı,uyku bozukluğu

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir uyku şarttır. Sağlıklı bir uyku da yetişkin bir insan için günde ortalama 8 saat süre ile gerçekleşir. Yani 8 saatlik bir gece uykusu normal bir yetişkinin zinde ve dinç uyanmasını sağlar. Ancak bazı durumlarda ne kadar uyursa uyusun, kişi güne enerjisiz başlar ve gün içinde sürekli yorgun ve uykulu hisseder. Bu noktada dikkat edilmesi gerekir çünkü bu durum Narkolepsi hastalığının belirtisi olabilir.
Öncelikle şunu bilmek gerekir; aşırı uyku hali aslında ciddi bir rahatsızlıkken, bunu yaşayan kişiler durumu günlük iş temposunun yoğunluğuna ve buna bağlı olarak oluşan yorgunluğa bağlarlar. Bu yüzden de doktora gitmeyi düşünmezler. Ancak günün her saatinde, her yerde bu derece uykulu hissetmek aslında ciddi bir sorunun belirtisidir. Dikkat edilmesi gereken bir başka konu da yorgunluk ve uyku hali arasındaki farktır. Yorgunluk, aşırı fiziksel aktivite gerçekleşmesine bağlı olarak ortaya çıkar ve iyi bir dinlenme ile ortadan kalkar. Uyku hali ise, apne sorunu görülen hastalardaki gibi yorgunlukla birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Narkolepsi hastalığında ise kişi öncesinde ya da sonrasında bir uyku durumu yokken, aniden uykusunun gelmesi söz konusu olduğunda bu duruma direnemez. Süreç ne olursa olsun Narkolepsi hastaları, bu uyku halinden sonra kendilerini dinlenmiş hissederler.
Narklepsinin tek bir belirtisi yoktur. Aslında pek çok belirtinin bir araya geldiği bir hastalıktır. En belirgin belirtilerinin arasında halk arasında karabasan olarak da adlandırılan uyku felci ve uykuya dalarken halüsinasyon görülmesi durumudur. Bunun dışında gece uykuları sık sık bölünür ve hatta bazı hastalarda gündüz ataklarının sebebi gece oluşan uykusuzluk olarak görülür.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER