Ara Gündem

Çam Sakızı Deyip Geçmeyin

Deyimlere konu olmuş çam sakızı, aktarların da vazgeçilmezlerinden.

16 Ocak 2017 - 18:41 'de eklendi ve 290 kez görüntülendi.
Çam Sakızı Deyip Geçmeyin

Son zamanlarda ilaçların insanlar üzerindeki yan etkilerinin artmasıyla birlikte aktarlardaki şifalı bitkilerin kullanımı bir hayli arttı. Bunlardan son zamanlarda en popüler olanı ise çam sakızı.

Verilen hediyenin değerini anlatmak için kullanılan ’çam sakızı çoban armağanı’ deyimine konu olan çam sakızının farklı özellikleri bulunuyor. Aktarlarda şifalı bitki olarak satılan çam sakızının, ’öksürük, şeker, mide rahatsızlıkları ve iltihaplanmaya’ karşı etkili olduğu belirtiliyor. Çam ağaçlarında olan sakızın kilogramı ise 30 liradan satılıyor.

Çam sakızının özellikle mide rahatsızlıkları için kullanıldığını belirten aktar Musa Semizoğlu, “Ülser şikayeti olanlar kullanıyor. Şeker hastalığında birkaç bitki ile beraber karıştırılarak tüketilebiliyor. Bunların dışında öksürük kesme ve iltihaplanmalarda da tercih ediliyor. Ülkemizde üretilen bir ürün. Kilosunu 30 liradan satıyoruz. ’Çam sakızı çoban armağanı’ çok eskilerden dilimize yerleşen bir deyim. Nasıl ortaya çıktığını bilmiyorum ama bir çobanın birine verebileceği en değerli hediyesi olduğu için olabilir” dedi.

Kaynak adres : http://www.haber7.com/saglik/haber/2245118-her-derde-deva-cam-sakizi

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER