Ara Gündem

2017 Asgari Ücret Netleşti

29 Aralık 2016 - 14:24 'de eklendi ve 508 kez görüntülendi.
2017 Asgari Ücret Netleşti

Aylardır işçi işveren ve bakanlık arasında şu olsun bu olsun derken asgari ücretteki son nokta bugün koyuldu. İşçi tarafı asgari ücretin 1600 tl nin üstünde ısrar ederken iş veren tarafı ise 1400 tl de diretiyordu.

Türkiye’nin geneli asgari ücret ile çalışan sayısının fazla olmasından ötürü Ülke genelinde heyecan ile beklenen fiyat işveren tarafının ağır basması sonucu belli oldu. Son fiyat 1404TL olarak karar alındı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan ilk toplantının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanan komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER